środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślipiem trudno je odróżni��.

Chociaż głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, lekkiej obróbce i względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź wstępnie obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie PCV z Świecia na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas przeróżne pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można także siekać na sześciany o regularnych kształtach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki PCV stosuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia plastikowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także balaski plastikowe na plot i furtkę ze sztachetek unosi się z kamieni różnorodnego zarysu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z odłamków o nietypowych kształtach, trzeba je właściwie zestawiać tzn. tak, iżby forma każdego następnego łączył się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z plastiku z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają również mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, by głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz